Komşufırın mucize tahılı Türkiye’ye tanıttı: Tritordeum

Doruk Group Holding ve fırıncılık markası Komşufırın, İspanyol bilim adamlarıyla birlikte geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğu ve sağlıklı beslenmede çığır açacak yeni nesil doğal bir tahıl olan Tritordeum’u ve Tritordeum Ekmeği’ni tanıttı.

Gıda Gündemi

Makarnalık buğday ve yabani arpanın karışımıyla üretilen Tritordeum, geleneksel tekniklerle geliştirildi. Tahılın içeriğinde bulunan lutein, sindirilebilir glüten, cystine ve lifli yapısıyla özellikle glüten hassasiyeti kişiler, göz ve kalp sağlığı problemi olanlar için alternatif bir tahıl. 
Gluten hassasiyeti olanlar yiyebiliyor
GDO olmayan, insanların tüketime uygun, doğal bir tahıl olan tritordeum, aynı zamanda ekmeklik buğdaya oranla %60 daha az sindirilmeyen glüten içerdiği için glüten hassasiyeti olan kişiler için ideal. 
Tritordeum, altın sarısı rengini de aldığı ve göz sağlığında önemli bir rol oynayan, UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan, antioksidan özelliğiyle göz yaşlanmasını geciktiren Lutein bakımından çok zengin. 

Hem doğal hem de organik

Tritordeum, hem doğal hem de organik tarım olarak 2013 yılından bu yana İspanya, İtalya, Portekiz, Fransa, ve Türkiye’de üretilmekte. 

Uzun yıllara dayanan AR-GE yatırımlarıyla yeni nesil doğal tahıl Tritordeum’u Türk tüketileri ve Türk tarım sektörü ile tanıştıran Doruk Group Holding’in fırıncılık markası Komşufırın, ekmek sektörüne yepyeni bir tahıl kategorisi kazandırıyor.
 
Tritordeum’un ekmek yapımının yanı sıra  pek çok kullanım alanı da mevcut. Temel mineraller açısından zengin ve iyi nakteriyel floranın korunmasına yardımcı olan Tritordeum, tatlı lezzeti ve kendine özgü çekici altın sarısı rengi ile fırın ürünleri, hamur işleri, makarna, pizza, paneli ürünler ve sıkma ürünlerin yapımında kullanılmaktadır. 

Hasip Gencer: ‘’Dünya tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir çalışma’’ 

CNNTürk ekonomi editörü Cem Seymen’in moderatörlüğünü üstlendiği Tritordeum lansman ve basın toplantısında, Tritodeum tahılı ve Tritordeum Ekmeği’nin tarım ve fırıncılık sektörleriyle insan sağlığına katkıları; medya mensupları, sektör temsilcileri, ünlü şefler, beslenme uzmanları ve sağlıklı yaşam konusunda fikir liderleri ile paylaşırken, katılımcılar Tritordeum ekmeğini tatma fırsatı da buldular.

Doruk Group Holding ve Komşufırın’ın Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer, Basın toplantısında yaptığı konuşmada, bu tahılın, tarım sektörü ve insan sağlığı açısından inovatif bir çalışma olduğunu belirtti. Gençer; görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

‘’Doruk Group Holding ve Komşufırın olarak geliştirilmesine doğrudan katkıda bulunduğumuz ve bugüne kadar İspanya, İtalya, Portekiz, ve Fransa’da üretilen Tritordeum’u Türkiye’ye kazandırdık. Doruk Group Holding ve Komşufırın sayesinde Türk toplumunun bu tahıl ile tanışacak olması sağlıklı beslenme konusunda yeni bir dönem açacak. Bu nedne Tritordeum unundan üretilecek ve Komşufırın mağazanlarında satışa sunulacak olan Tritordeum Ekmeği’nin de kısa süre içerisinde sofralarımızda.